30.10.2024
V odpovědi na poslední otázku zmínil i právě probíhající výzkum šamanských technik v psychoterapii, na kterém se podílejí naši studenti.
26.2.2024
Studie našich kolegů Radmily Lorencové a Radka Trnky "Variability in Cultural Understandings of Consciousness: A Call for Dialogue with Native Psychologies” budí zájem na mezinárodní scéně. Podle jejich zjištění jsou domorodé koncepty vědomí často vztahové a neoddělitelné od environmentálních a náboženských konceptů. Překvapivě se ukázalo, že domorodé chápání globálního vědomí není v protikladu k vědomí lokálnímu.
Více si přečtěte v tiskové zprávě na MedicalXpress.
V roce 2022 jsme se jako Associated Partner připojili k mezinárodnímu projektu Psychological Early Intervention (Psych.E.In.), který je financován Evropskou komisí prostřednictvím Polské národní agentury pro program Erasmus+ (2020-1-PL01-KA202-082075).
Cílem Psych.E.In. je naučit cílové skupiny: 1) klinickým dovednostem, poskytovat obětem psychologickou podporu a zvýšit individuální odolnost a odolnost komunity během přírodních katastrof a mimořádných humanitárních událostí. 2) kompetence k řízení krizového managementu pro zlepšení koordinace a integrace intervencí používaných v krizi, snížení vlivu krize a podpoření ozdravného procesu v komunitě.
Primárními cílovými skupinami jsou psychologové, psychoterapeuti, lektoři odborného vzdělávání v oblasti psychologie a psychoterapie. Sekundárními cílovými skupinami jsou přímé a nepřímé oběti, záchranáři, policejní složky, sanitární pracovníci.
V rámci celosvětového Týdne mozku, neboli Brain Awareness Week, jsme v úterý 15.3.2022 uspořádali besedu na téma:
Prevence je zábavnější než demence aneb podpora zdraví mozku životním stylem.
S návštěvníky besedovala naše kolegyně MUDr. Hana Janata, Csc.o možnostech zachování dobré kondice mozku, o potravinách, které prospívají duševnímu zdraví, a aktivitách pro pohodu neuronů.
Prague College of Psychosocial Studies | Brain Awareness Week
Recenzovaný sborník příspěvků byl již publikován. O výsledku žádosti o indexaci na WoS a Scopus budeme informovat.
V rámci konference zazněl mezi zvanými přednáškami příspěvek doc. Aleny Kajanové "Romský senior ve vztahu k rodině a společnosti".
Mezi ústními sděleními rektor PVŠPS doc. Jiří Růžička přednesl příspěvek: "Psychoterapie ve stáří";
a naše studentka Kathleen Brenda Geaney: "Pes je zakopaný v detailech: Analýza vzpomínek a vzpomínání na traumatické zkušenosti dětí politických vězňů z 50. let ve stáří". Příspěvek je zařazen i do recenzovaného sborníku.
kde se v hlasování účastníků konference umístila se stejným počtem hlasů jako Mgr. Lucie Vidovićová, Ph.D.
získal v hlasování vědeckého výboru (bez účasti spoluautorů)
Mgr. Filip Havlík a kol. za práci:
Havlik, F., Michalec, J., Kališová, L., Děchtěrenko, F., Chlebovcová, M., Vaškovicová, M., & Bezdicek, O. (2021). The normative data study of the Czech MATRICS consensus cognitive battery. The Clinical Neuropsychologist, 35(S1), S50-S64. (Online first 09 August 2021) https://doi.org/10.1080/13854046.2021.1962410
BLAHOPŘEJEME našemu kolegovi k této ceně!
Diamantovu cenu uděluje od roku 2017 sekce neuropsychologie Českomoravské psychologické společnosti na základě hlasování vědeckého výboru.
PVŠPS při žádosti o zařazení do SVO prokázala naplnění definičních znaků organizace pro výzkum a šíření znalostí stanovených předpisy Evropské unie včetně prokázání zapisovaných údajů. Výzkumná organizace zapsaná v seznamu nemusí opakovaně různým orgánům státní správy prokazovat, že splňuje definiční znaky organizace pro výzkum a šíření znalostí stanovené předpisy Evropské unie. (upraveno podle materiálů MŠMT).
Dne 19.5.2021 jsme byli Odborem Rady pro výzkum, vývoj a inovace Úřadu vlády ČR zařazeni do hodnocení výzkumných organizací na národní úrovni Modulech 1 a 2 dle Metodiky hodnocení výzkumných organizací a programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací, schválené usnesením vlády ze dne 8. února 2017 č. 107.