Daseinsanalytický psychoterapeutický výcvik

Nabízíme 2 typy DA výcviků:

1. schválený pro zdravotnictví Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ MZ) a certifikován Českou asociací pro psychoterapii.

2. certifikován pouze Českou asociací pro psychoterapii.

Úvodní informace o psychoterapeutickém komplexním vzdělávacím programu:

  • Psychoterapeutický výcvik obsahuje čtyři součásti: sebezkušenostní část, teorii, praxi a supervizi. K dosažení kompletního psychoterapeutického vzdělání je nutné absolvovat všechny čtyři součásti.
  • PVŠPS vydává potvrzení po absolvování některé z částí programu a osvědčení pro ty, kteří absolvují úplné psychoterapeutické vzdělání.
  • K samostatnému výkonu psychoterapie ve zdravotnictví je nutné mít kromě komplexního psychoterapeutického vzdělání následující vzdělání:
    - medicína + atestace z psychiatrie (výjimečně z jiného oboru) + funkční specializace v systematické psychoterapii (certifikovaný kurz v systematické psychoterapii)
    nebo
    - psychologie + atestace z klinické psychologie + funkční specializace v systematické psychoterapii (certifikovaný kurz v systematické psychoterapii).

Daseinsanalytický psychoterapeutický výcvik

Výcvik je zaměřen na rozvíjení možnosti každého účastníka být sám sebou. Probíhá v duchu hesla: "Být sám sebou a neztratit druhé, být autenticky s druhými a přitom neztratit sám sebe". Jedná se o rozšíření přístupů a postupů švýcarské daseinsanalýzy na skupinu. Fenomenologický je tento způsob psychoterapie a výcviku proto, že se tu všechno důsledně nechává být tím, čím to je, a nepřevádí ani neredukuje se to na nic jiného "v pozadí". Označení "hermeneutický" znamená, že základním momentem je tu smysl, porozumění a výklad. Skupinový rozhovor se odehrává v rovině přirozené řeči a živé osobní zkušenosti. Skupinové jevy a události spolubytí jsou ponechány ve svých původních a jedinečných významech. Nepoužívá se hlubinného myšlení a teorie (jakým je např. pojmový konstrukt "nevědomí", ani odosobněné teorie učení). Vedení rozhovoru a způsob diskuse není invazivní, ale přesto se proniká do všech témat lidské existence, včetně její svobody a odpovědnosti.

To je umožněno okolností, že fenomenologicky hermeneutická psychoterapie a výcvik se opírají o existenciální antropologii, která člověka neredukuje na pudově řízenou bytost. Člověk se primárně řídí vlastním porozuměním svému bytí a bytí vůbec. Zabýváme se pocity, protože každé porozumění je vždy nějak naladěné. Bezprostřední vztahy a dialog v tomto výcviku mají přednost před tzv. psychoterapeutickými technikami. Ty jsou spíše doplňkové a ryze prostředečné a klade se důraz na jejich beznátlakovou a rozumějící aplikaci.

To, že se fenomenologicky hermeneutický přístup důsledně přidržuje bezprostřední fakticity lidské existence, mu umožňuje respektovat osobitou jedinečnost každého člověka a také jí rozumět. Určujícím vodítkem je tu snaha vyhnout se všemu mechanickému a manipulativnímu. To klade značné požadavky na nasazení a konstruktivní tvořivost účastníků; nebuduje se rutina ani žádná doktrína, ale konkrétním porozuměním podložená otevřenost vůči každému životnímu příběhu, se kterým se příští psychoterapeut v budoucnosti setká. Fenomenologicky hermeneutický přístup i výcvik lze proto označit za náročné. Dosavadní bilance však nasvědčuje tomu, že absolvent tohoto sebezkušenostního výcviku není kultivován jednostranně a má cestu otevřenou k jakémukoliv dalšímu profesnímu růstu a uplatnění.

Psychoterapeutická komunita

Výcvik probíhá komunitní a skupinovou formou. Komunita je přirozené společenství lidí ve výcviku. V ní probíhají společné akce a společný program. Komunita je půdou, ze které vyrůstá skupinová zkušenost i skupinová práce. Důležitými hodnotami jsou: otevřenost, respekt, přijetí sebe i druhých, péče o důstojnost, čest a toleranci, cílem je získání a osvojení vědomí i praxe lidské vzájemnosti.

Psychoterapeutická skupina

Ve skupině probíhá vlastní terapeutický program, který má svoji specifickou podobu i řád.

Cílem je:
a) Otevírání vlastních a danému člověku přiléhajících možností smysluplného života.
b) Otevírání vztahů a vztahovosti v komunitním a skupinovém setkávání.
c) Zakládání předpokladů k pravdivému vedení vnitřního života i soužití s druhými lidmi.
d) Živá účast, vhled a porozumění lidským společenstvím, tvořícím různé horizonty našich vztahů, vazeb a soužití. Součástí toho jsou i hlubší poznání barier, omezení a příčin potíží v soužití a komunikaci.
e) Obnova tradičních, objevování nových i opouštění falešných životních hodnot.
f) Rozvoj sebe a svých možností, schopností a vztahového potenciálu, zrání a košatění života v různých etapách života.
g) Pěstování odvahy k porozumění smyslu, ke změně, odvaha vzdávat se iluzí, sebeklamu a nereálných očekávání.
h) Setkání s léčebnými a dalšími vlivy psychoterapie, možnostmi i mezemi, psychosomatické souvislosti, vhled a porozumění osobní psychopatologii i patologii v lidských společenstvích.
i) Odvaha k přesahu i střízlivosti.

Během výcviku jsou do komunitních klubů zváni lektoři, kteří frekventanty seznámí s některými důležitými psychoterapeutickými dovednostmi a "technikami" (arteterapie, relaxace, muzikoterapie atp). S postupem času frekventanti přebírají vedení komunit a klubový program.

Přihlášení na daseinsanalytický psychoterapeutický výcvik:

Přijetí uchazečů do výcviku - podmínky:

  1. Věk při nástupu do výcviku nejméně 23 let (25 let pro výcviky akreditované IPVZ).
  2. Vysokoškolské  vzdělání vhodné pro práci ve zdravotnictví (psycholog, lékař, adiktolog, dětská sestra, všeobecná sestra) nebo vysokoškolské vzdělání v pomáhající profesi nebo maturita a práce v pomáhající profesi. Pro zájemce o výcvik jakožto seberozvojový program bez ambice vykonávat samostatně psychoterapii je minimální podmínkou vysokoškolské vzdělání libovolného směru. 
  3. Nepřítomnost zdravotních potíží a osobnostních rysů, které by znemožňovaly zdárně absolvovat podmínky psychoterapeutického vzdělávání.
  4. Úspěšné absolvování výběrového pohovoru se dvěma výcvikovými terapeuty, kteří s nimi prohovoří některé otázky životopisu. V pohovoru.se posuzují osobnostní předpoklady a motivace uchazečů pro psychoterapeutickou práci a možnost využití získaných vědomostí a dovedností v profesní praxi.

K přihlášení je třeba poslat (poštou na adresu PVŠPS, Ing. Větrovcová, Hekrova 805, 149 00, Praha 4 nebo e-mailem na kurzy@pvsps.cz):

přihlášku 
- neformální životopis
v rozsahu 7-10 stran.

Termín přihlášení a otevření nového výcviku je uveden níže (u příslušného výcviku). Na základě Vaší přihlášky dostanete písemnou pozvánku k výběrovému pohovoru (poplatek za pohovor je 1000 Kč).

Po absolvování pohovoru budou uchazeči písemně informováni o přijetí/nepřijetí do výcviku.

Orientační cena za sebezkušenostní část výcviku za rok (120 výcvikových hodin) určená k úhradě práce lektorů, supervizorů, hostů a organizace, činí pro rok 2025 38 000,- Kč. Roční nárůst se pohybuje zpravidla okolo míry inflace a je odvozen od růstu nákladů s výcvikem spojených. Cena nezahrnuje pobyty a stravu, které jsou zajišťovány v příznivých cenových relacích.


Informace: na e-mailu kurzy@pvsps.cz.

 

Aktuálně otevírané daseinsanalytické psychoterapeutické výcviky:

Daseinsanalytický  výcvik v komunitně-skupinové psychoterapii (akreditován u ČAP)

Vedoucí výcviku: budou oznámeni
Předpokládaný začátek:  podzim 2025
Přihlášky (+životopis): do 31.1.2025